S narastajúcou vonkajšou teplotou sa zvyšuje potreba polievania nielen záhradky, do ktorej ste postupne zasadili prvé sadeničky či očakávanú úrodu na leto, ale dostatočnú starostlivosť si zaslúži aj váš trávnik, či kvety. Aká výbava je v takomto prípade nevyhnutná a ktoré podmienky sú potrebné pre správne zavlažovanie?

Vodu, ktorá sa počas teplých letných dní z rastlín odparí, je nevyhnutné rastlinám a trávnatej ploche dodatočne dodať. Tento proces je dôležitý aj z toho dôvodu, aby vaše rastliny rýchlejšie rástli a aby boli schopné prijímať živiny z pôdy. Základom preto je, aby pôda nebola suchá. Ak je vaša pôda popraskaná, rastliny zvädnuté a tráva suchá, bez života a zelenej farby, je to jasný signál, že prahnú po vode. A ako im ju správne dodať?

Hobby zavlažovanie základom

Záhradkár má mnoho možností, ako správne polievať. V prípade malých sadeničiek v črepníkoch, väčšinou siahneme po konvičke a rastliny ručne polejeme. Ale ako postupovať pri väčších plochách, ktoré vyžadujú viac vody a tak aj času na údržbu? Základom je mať vybavenie na polievanie. V prípade hobby zavlažovania, ktoré sa využíva v menších záhradách a trávnatých plochách, tak hovoríme napríklad o klasickej záhradnej hadici a rozstrekovači alebo záhradnej pištoli. Títo pomocníci sú vhodní v rámci základného vybavenia, ktoré sa avšak dá vylepšiť aj napríklad o bubon na hadicu, vďaka ktorému predídete zamotaniu alebo lámaniu hadice, alebo ak si chcete uľahčiť prácu, tak môžete siahnuť aj po rôznych druhoch impulzných zavlažovačov. Tie vám pomôžu najmä pri zavlažovaní trávnika. 

Kedy a ako správne zavlažovať?

Napriek tomu, že sa odlišuje zavlažovanie trávnika od záhrady plnej zeleniny, základom by malo byť pravidlo nepolievať počas horúceho dňa. Počas horúcich letných dní sa totiž môže stať, že by ste rastlinu alebo trávnik vypálili. Studená sprcha by totiž prehriatym rastlinám spôsobila tepelný šok, čo by mohlo viesť k poškodeniu povrchovej časti rastliny, ale i k narušeniu koreňovej sústavy. Najlepšie je preto polievať skoro ráno, kedy pôda ešte nie je prehriata, nakoľko udržiava v sebe ešte nočný chlad. 

Zavlažovanie záhrady

Pri zavlažovaní v záhrade je dôležité brať do úvahy koreňovú sústavu rastlín. Podľa nej sa totiž odvíja množstvo vody, ktorú by sme rastlinám mali dodať. Napríklad korene mrkvy často siahajú do hĺbky 140 – 180 cm, rajčín do hĺbky 80 – 120 cm. Na účinnú závlahu je však najdôležitejšia hĺbka, v ktorej sa nachádza rozhodujúca časť koreňového systému, ktorý kryje odparené množstvo vody z rastliny. Z pozorovaní odborníkov teda môžeme vyhlásiť, že ideálne prevlhčenie pôdy je nasledovné: pri špenáte, šaláte, reďkovke je to 30 cm, pri uhorke, cibuli, cesnaku 30 – 40 cm, pri zeleri, mrkve, koreňovom petržlene, póre, melóne, tekvici, kalerábe a paprike to je 40 – 50 cm a pri kapuste, keli, karfiole, rajčine a šalátovej repe to je 50 – 60 cm. Tieto údaje sú avšak platné pri zelenine v plnom vývoji. 

Zavlažovanie trávnika 

Na začiatok treba rozlišovať rozdiel medzi mladým a starším trávnikom. Mladé trávniky je dôležité zavlažovať v malých dávkach a častejšie, nakoľko ich korienky siahajú len do hĺbky dvoch centimetrov. V tomto prípade je ideálnym pomocníkom záhradná hadica. Pri starších trávnikoch je potrebné intervaly medzi jednotlivými polievaniami predĺžiť a dávku vody zvýšiť. Pri doplnení vody zavlažovaním hovoríme o rozpätí medzi 10 až 15 mm, pričom treba dbať aj na určité mesiace v roku. Zavlažovanie začína od apríla, kedy je potrebné trávnatým plochám dodať 50 mm vody za mesiac, v júli a v auguste to je napríklad až 110 mm vody. 

Ak disponujete väčšou záhradou, alebo trávnatou plochou na polievanie, tak ideálnym riešením pre Vás môžu byť aj úderové postrekovače alebo napríklad automatický zavlažovací systém v prípade trávnika, alebo v záhrade to môže byť kvapková závlaha alebo podpovrchové zavlažovanie. Tieto možnosti vám priblížime v nadchádzajúcich príspevkoch na našom blogu. 

Zdroje: urobsisam.zoznam.sk, lepsiden.sk

Share this post