Zavlažovacie systémy predstavujú veľkú výhodu v prípade práce na záhradách. Využiť ju môžu záhradkári pri pestovaní plodín a rastlín alebo pri polievaní trávnika a väčších plôch. V prípade automatických závlahových systémov je potrebné si vymedziť oblasť, v ktorej bude závlaha využitá. Preto sa stretávame so základným delením automatických závlahových systémov, ktoré Vám prinášame v najnovšom príspevku. 

Ručné zavlažovanie, plodín, rastlín alebo trávnika patrí medzi klasické metódy zalievania počas letných dní. Ale prečo si neuľahčiť svoju prácu? Správnymi pomocníkmi v záhrade môžu byť rôzne druhy automatických zavlažovacích systémov, ktoré síce môžu byť náročnejšie na zavedenie, ale výsledný efekt väčšinou stojí za vynaložené úsilie a financie. V záhradách sa najčastejšie stretávame s kvapkovou závlahou, mikrozávlahou alebo automatickou podpovrchovou závlahou. Tieto metódy si teraz priblížime. 

Kvapková závlaha

Kvapková závlaha patrí medzi najúčinnejšie spôsoby zavlažovania  v záhrade. Týmto spôsobom dokážeme vodu dostať priamo ku koreňu rastliny, vďaka čomu je vyparovanie vody nulové, čiže sa jedná o veľmi hospodárny spôsob zavlažovania z hľadiska úspory vody. Sú ideálnou voľbou pre zavlažovanie záhrad, rastlín, dekoračných rastlín, kríkov, ale využívajú sa aj na zavlažovanie poľnohospodárskych areálov. V hadiciach, ktoré sú určené na zavlažovanie, sú továrensky zabudované malé labyrinty, ktoré umožnia, aby sa voda dostala von na zavlažovaciu oblasť s veľmi malou intenzitou, čiže po kvapkách. Kvapkové hadice sú väčšinou predpripravené, predierkované v rozostupoch od 30 až 50 cm. Závlahu si môžete prispôsobiť vďaka nástrčným spojkám

Mikrozávlaha 

Mikrozávlaha slúži na zalievanie skaliek, skleníkov a kvetináčov pri použití rôznych typov mikropostrekovačov, ktorými môžeme zalievať odkvapkávaním, zahmlievaním alebo lúčovito. Uvedená závlaha má svoje miesto aj v záhradníckych centrách alebo pestovateľských škôlkach či ovocných sadoch. V týchto prípadoch ide vo väčšinou o hlavný a aj jediný zdroj distribúcie vody k jednotlivým rastlinám. Tento spôsob je oveľa presnejší v dávkovaní ako už množstva vody, tak aj čo sa týka miesta určenia použitia závlahy. Môžeme úplne presne nadávkovať závlahu ku každému stromu, ku každej rastline, do každého kvetináča. S dávkovaním vody sa môžeme naozaj vyhrať a pri tom maximálne šetriť spotrebu vody. V prípade mikropolievania kvapkaním nám poslúžia hadice, kvapkače a zavlažovacie ihly

Automatická podpovrchová závlaha

Zavlažovanie trávnatých plôch vyžaduje najmä v letných dňoch veľa času a energie. Pomocníkom Vám v tomto prípade môže byť automatický podpovrchový závlahový systém, ktorý všetku prác vykoná za Vás. Váš trávnik tak bude vždy zelený a hustý, pričom zavlažovací systém ani nebude vidno. Výsuvné rozstrekovače sú totiž úplne ukryté pod zemou, takže Vás nijako nebudú obmedzovať pri kosení trávnika, ani pri odpočinku. V nastavený čas sa automaticky vysunú, dodajú trávniku potrebnú vodu a následne opäť zmiznú pod zemou. Vybrané riadiace jednotky je navyše možné doplniť aj o dažďové senzory, vďaka čomu sa systém nespustí pri vlkom trávniku, takže nedôjde k plytvanou vodou. 

Ak ste sa rozhodli pre niektorý z týchto zavlažovacích systémov, tak na našom eshope ste na správnom mieste. Vďaka kategóriám na pravej strane výberu sa jednoducho zorientujete a nájdete komponenty pre ten Váš systém. Najbližšie sa môžete tešiť na príspevok o automatických podpovrchových systémoch, kde prinesieme informácie o ich využití a správnej inštalácii. 

Share this post